Z důvodu dovolené od 19.12.2022 do 1.1.2023 bude kamenná prodejna zavřena a nebudou expedovány objednávky z e-shopu.

Rady a tipy

Vánoční dekorace

Co bychom měli vědět, materiály a barvy letošních vánoc jsou dřevo, sklo či ratan. Hlavní je, aby to byly jednoduché tvary. Barva by měla být bíla. Bílá dekorace přináší eleganci a čistotu do Vašich domovů. Při plánování nákupu vánočních světélek si představte, jaké barvy a tvary použijete a zkombinujete a jak je budete zapojovat.

Pro domácí osvětlení použijte světélka či světelné řetězy s IP20. Světelné řetězy můžete použít na vánoční stromek, nebo jimi ozdobit dětský pokojík. LED světelné řetězy mají minimální spotřebu, tudíž mohou svítit celou noc.

Jakou zvolit barvu? Barva světla u řetězů i všech vánočních dekorací je důležitá a neměli bychom na ni zapomenout. Pokud máte rádi relaxační světlo a teplé tóny barev, zvolte barvu světla Teplá bílá, která svítí více žlutě. Tato barva se uvádí jako teplá bílá a má hodnotu okolo 2700K. Pokud máte raději studenou bílou, pak je označení světla Studená- někdy cool white, hodnota je okolo 6000K. Nemusíte se bát i tato barva je pořád trendy. Oblíbené jsou ledové rampouchy, kapky či vločky. Barva světla v tuto chvíli nemá vliv na svítivost, jde spíše o Váš pocit.

Vede minimalismus a jednoduchost. Ozdoby a vánoční dekorace musí působit svěže. Docílit toho můžete např. s řetězy na baterie omotané kolem květináče. Bavlněnými LED řetězy pověšenými u okna. Malými řetízky s hvězdičkami vložené do skleněné mísy.

Světlo okolo domu či na stromech vytvoříte LED světelnými řetězy s IP44. Světelné řetězy patří mezi takovou klasiku v nasvícení vánoc, mají řadu funkcí, časovače a jsou v různých barvách. Od teplé bílé až po barevné.

Pokud máte vlastní zkušenost s LED pásky, můžete zvolit i osvětlení s nimi. Pro venkovní aplikace musíte použít LED pásy s IP65. Vytvoříte tak dekorace podle vlastních představ a snů.

Jednoduchým a praktickým řešením jsou světelné lucerny, které můžou dělat parádu v zahradě celoročně.

Rady na Halloween

Halloween je svátek, který se nejvíce slaví v USA. I Když nepatří mezi tradiční české svátky, najde se spousta lidí, kteří Halloweenu podlehli a s radostí jej každý rok oslavují. Pokud mezi tyto Halloweenské nadšence patříte i vy, nechte se inspirovat následujícími tipy na nezapomenutelnou podzimní výzdobu.

Vyřezané dýně

Jakmile máte dýni vydlabanou a zbavenou všech semínek, můžete si oddechnout, protože nezáživná a špinavá část práce je za vámi. Nyní už jen stačí povolit uzdu své fantazii a vyřezat dýni obličej. Děsivý či usměvavý? To už záleží na vás a vaší zručnosti. Hotovou dýni můžete postavit na schodiště, stůl či před vchodové dveře. Se setměním jen vložte zapálenou svíčku a dýňová lucernička zvaná Jack O’Lantern je na světě!

Dekorace na okno z LED pásků

Duch, kostlivec, dýně, netopýři, pavučiny nebo čarodějnice. To všechno jsou typické symboly nefalšovaného amerického Halloweenu. Vyzdobte si okna pomocí LED pásků, které můžete vytvarovat do tvaru jednoho ze zmíněných obrázků. Váš domov bude v noci svítit na míle daleko a sousedi puknou závistí.

Osvětlení venkovních cestiček

Na Halloween se skromnost nenosí. Veškerou výzdobu, kterou vytvoříte, musíte také řádně ukázat! A proto byste kromě interiéru neměli zapomínat ani na venkovní osvětlení. Umístěte kolem chodníčku na zahradě nebo kolem terasy zahradní světýlka, která decentně, ale stylově rozzáří vaši zahrádku. Alternativou k zahradním světýlkám mohou být LED pásky, které stačí pouze vložit do ALU fólie a zalepit silikonem, aby se dovnitř nedostala vlhkost.

Kostým na Halloweenskou party

Jste pozváni na Halloweenskou party a stále nevíte, jaký kostým zvolit? Máme pro vás tip na jednoduchý, ale přitom efektivní převlek, se kterým vás nikdo nepřehlédne. Vezměte si na sebe černé oblečení, na které bílou barvou nakreslíte kostlivce. Na nakreslené kosti poté nalepte svítící pásky nebo rovnou LED pásky a kostým svítícího kostlivce je hotový.

Lucernička se světýlky

Aby váš domov nebyl plný jen pavouků a bubáků, vytvořte si také útulný koutek, kde se při chladném večeru uvelebíte. Příjemné a útulné atmosféry můžete docílit třeba lucerničkami, do kterých vložíte malá světýlka. Pak už jen zbývá zatopit v krbu, zapálit svíčku ve vydlabané dýni a zabalit se do deky.

Jak zjistíte požadovaný výkon světel?

Celkový potřebný výkon LED osvětlení v jedné místnosti vydělíme počtem světel, která do ní chceme nainstalovat. Pokud byste chtěli jen 2 LED světla a výkon by měl být celkem 60W stačí to pouze vydělit 2 a vyjde vám, že jedno světlo má mít 30W.

OBÝVÁK

Obývací pokoj je místo kde chcete navodit příjemnou atmosféru, takže nemusíte mít příliš výkonná světla. Proto do něj dejte spíše osvětlení o poměrném výkonu 2-3W/m2.

Pokud máte obývací pokoj o velikosti 20 m2, budete do něj potřebovat celkem 40-60W. A opět zaleží, kolik světel do něj chcete umístit.

LOŽNICE

Ložnice už není jen na spaní. Naše domovy častokrát bohužel nemívají samostatnou šatnou, tudíž v ložnici potřebujeme dostatečně výkonné světlo, abychom i rozespalí byli schopni rozpoznat, které ponožky k sobě patří. Proto do ní určitě dejte světla o výkonu 2-3W/m2. Pokud máte například ložnici o rozloze 20 m2, měli byste tam mít osvětlení s výkonem mezi 40 až 60 W.

Chodby osvětlete výkonem 1-2W/m2. Do delších chodeb pak umístěte více menších LED světel za sebe v pravidelném rozestupu.

PRACOVNA

To v pracovně je nutné mít osvětlení, pod kterým jen tak něco nepřehlédnete. K tomu, abyste se zde mohli za dostatečně koncentrace, doporučujeme  osvětlení s  výkonem 2-4W/m2.

Do pracovny s rozlohou 5 metrů čtverečních bychom tak zvolili LED světla o celkovém výkonu 10-20W. Konkrétní wattáže jednotlivých LED svítidel byste si opět zjistili z počtu požadovaných LED světel.

WC A KOUPELNA

V koupelně by nemělo chybět jasné světlo, pod nímž snadno objevíme veškeré naše nedokonalosti, ale zároveň dostatečně příjemné světlo, které by pro rozespalé oči nepředstavovalo krutý šok. Z těchto důvodů na záchod a do koupelny dávejte spíše 2-3W/m2.

Osvětlení dětského pokoje

Čemu je dobré věnovat  pozornost při výběru světel?

ODPOLEDNE A VEČER

V dětském pokoji, stejně jako na žádném jiném místě, není hlavní světlo určené pro osvětlení celého prostoru. Světlo může pomoci při vytváření bloků celé místnosti, jako například místo pro oblíbené hračky, nebo psací stůl. Stropní svítidlo by nemělo oslňovat ležící dítě, takže v tomto případě jsou užitečná svítidla se stínidly. Lampička na nočním stolku, která před spaním osvětluje knihu, většinou předčítanou rodičem, by měla mít takovou teplotu a jas, aby tělo dítěte ztlumilo a připravilo na spánek.

V NOCI

Batolata nerada usínají v úplné tmě. Jsou ráda, když ví, že je tam malé světýlko, díky kterému vidí i při probuzení během noci. K tomu jsou určené malé lampičky do zásuvek, které příjemným světlem doprovází dítě při spánku.

I když děti rády spí se světlem, tak v noci je v pokoji tma. Malá lampička s pohybovým čidlem, nebo LED pásek namontovaný pod rámem postele bude naprosto ideální. Malé množství světla postačí k odvrácení strachu a pomáhá dostat se ke dveřím.

OSVĚTLENÍ PRO ŠKOLÁKY

Nejdůležitější je mít správně osvětlenou pracovní desku stolu. Dítě by mělo mít dostatek přirozeného i umělého světla pro práci. Právě proto je dobré umístit stůl k oknu, nejlépe pod něj. Dát na něj lampičkou s dostatečnou svítivostí, který zvládne nahradit denní světlo. Je zde mnoho variant lampiček, mezi kterými si můžete vybírat.

Retro LED žárovky

Pokud jste za poslední rok navštívili obchody s LED osvětlením, tak jste jistě viděli i  žárovek, které vypadají jako ty, které sestrojil Edison. Díky tomu i název "Edisonky".

Tento trend se netýká jen žárovek. Je to pod žánr sci-fi, takže se zde objevuje mnoho ozubených koleček, trubek, kůže a mědi. Konkrétně v bytových doplňcích je steam punk velmi moderní a dokáže zútulnit i sebestudenější prostory. 

Edisonky vypadají skvěle ve všech obytných či komerčních prostorech. K takové žárovce už není třeba přidávat nic výrazného nebo složitého. Kovový lustr, který vypadá, jako pár pospojovaných drátů, bude s retro LED žárovkou vypadat famózně.

Dobře vypadají hlavně, když jich je více pohromadě. Například nad kuchyňským ostrůvkem, nebo jídelním stolem. Určitě zkuste experimentovat s tvary žárovek, střídejte je. Když vás omrzí, stačí mezi sebou žárovky proházet a lustr je jako nový. Na Vánoce přidáte nějakou dekoraci a opět budete mít lustr s jedinečnou atmosférou. 

Tento typ žárovky se opravdu drží svého originálního vzhledu, co to jen jde. Dají se sehnat jen v teplém provedení. Nemusíte se bát ani o svítivost. Díky LED technologii jsou tyto retro žárovky schopné osvítit prostor stejně, jako by to zvládla normální LED žárovka se stejným vyzařovacím úhlem. 

Vestavné osvětlení

Osvětlení je jedním z nejzásadnějších prvků každého domu, nebo bytu. Bez něj by se interiér ponořil do temnoty po západu slunce. Naštěstí individuální vybavení dodává správné světlo, které umožňuje jakoukoli aktivitu. Při výběru osvětlení byste měli věnovat pozornost i zápustným svítidlům.

ZÁPUSTNÁ STROPNÍ 

To, co odlišuje vestavná svítidla je jejich minimalismus. Takové výrobky jsou ve formě bodovek. Zapojení a místo připojení  elektrické instalaci je úplně skryto. Každopádně je třeba si říct, že instalace tohoto typu vyžaduje  plánování a přípravu, než se budeme zabývat dokončením místnosti, později už by to nebylo tak snadné.

Zápustná svítidla se nejčastěji používají pro montáž do stropu. Zprvu se může zdát, že nejsou zajímavou alternativou k designovým lustrům nebo  elegantním stropním svítidlům. Vestavěná stropní svítidla by se měla používat hlavně při plánování sádrokartonového stropu. Můžeme je uspořádat tak jak nám to bude vyhovovat.

Dají se použít i v koupelně, pokud si vyberete ty, které jsou dostatečně chráněny před vlhkostí (alespoň IP44).

VESTAVĚNÉ PANELY

Pro osvětlení místnosti v mnoha případech používáme stropní osvětlení. Zápustná svítidla, která se montují do stropu, jsou  také vhodné pro montáž přímo do stěny.

Mezi ně patří velice oblíbené LED panely. Taková svítidla jsou ideální pro osvětlení všech místností. Díky mléčnému krytu poskytují rozptýlené světlo, které je příjemné pro oči. Lze si vybrat teplotu barvy, velikost a tvar, tak aby sedělo přímo do daného pokoje. 

 

PROČ je LED osvětlení funkční i v zimě?

Spálili jste se někdy při náhlé výměně žárovky?

Tradiční osvětlení vyžaduje  teplo jak k zapnutí, tak k svícení. To je důvodem jejich okamžitého zahřátí na vysokou teplotu.

Zatímco některá z klasických svítidel nemusí v mrazech vůbec fungovat, tak LED osvětlení nezastaví žádné počasí. Proč jsou LED světla tak dobrá?

LED osvětlení potřebuje naprosté minimum tepla, tudíž funguje i za chladného počasí. Nezávislost jeho fungování na teple také umožňuje 100% svícení hned po zapnutí. Jeho konstrukce pak zajišťuje  odolnost a schopnost zvládnout rychlé teplotní změny.

Klasické žárovky a ostatní užívaná světla přemění maximálně 15 % z přiváděné energie na světlo. Z největší pravděpodobností se energie mění na nevyžádané teplo. LED osvětlení má až 85% účinnost při přeměně na světlo, takže i když vytváří drobné zbytkové teplo, tak LED světla obsahují chladič, který toto teplo minimalizuje na velmi bezpečnou úroveň.

Správné fungování a dlouhou životnost LED osvětlení ovlivňuje teplota.

LED světla mohou prozářit každý exteriér.

Osvětlení koupelny

ROZVRŽENÍ SVĚTEL

Bez ohledu na to, zda se jedná o menší či větší koupelnu, je zapotřebí naplánovat několik základních světelných bodů. Logicky, čím je koupelna větší, tím je zapotřebí mít více světelných zdrojů. Dobře osvětlená koupelna usnadní každodenní život a bude se zdát prostornější. Pokud  vybíráme černé nebo hnědé dlaždice, budeme potřebovat více světla. Při plánování osvětlení koupelny stojí také zvážit počet a velikosti zrcadel, které ovlivní celkový dojem.

HLAVNÍ SVĚTLO

Světlo umístěné centrálně na stropě nahrazuje přirozené světlo, což je velice důležité, pokud koupelna nemá okna. Hlavní osvětlení nemá za úkol osvětlit všechny kouty, ale má zvýšit komfort, a také dojem čistoty. Světlo kromě své funkční role může být i dekorativním prvkem koupelny. Jako obecné osvětlení je dobré používat nenápadná stropní svítidla, jako jsou LED panely.

OSVĚTLENÍ ZRCADLA

Kromě hlavního osvětlení je nutné také dobře osvětlit zrcadlo. Úkolem osvětlení není, aby perfektně vypadalo jen zrcadlo, ale správně osvětlilo naši siluetu. Zdroje světla by měly být nainstalována tak, aby byla postava rovnoměrně osvětlena. Nejvhodnější barva světla je denní bílá, která se blíží nejvíce přirozenému světlu venku. Je to důležité, když si děláme make-up. Nejlepší osvětlení je pomocí světel umístěných po stranách zrcadla, k tomu se dají využít LED pásky. 

PROSTORY S VYSOKOU MÍROU VLHKA

Stále častěji se instalují světla do sprchového koutu nebo v okolí vany. Tento typ osvětlení je moderní a dodá koupelně další rozměr.

Využití LED pásek

VYUŽITÍ LED PÁSEK

Při výběru LED pásky je nezbytné zohlednit místo, kam ji budete instalovat. LED pásky se totiž dělí na pásky bez krytí, které nejsou odolné proti vniknutí vody, a dražší voděodolné označované jako pásky s krytím. V případě instalace pásek ven nebo do prostředí, kde by mohly přijít do kontaktu s vodou, je nutno pořídit variantu s krytím. Pokud máte zájem o dekorativní barevné LED pásky, jež mohou svítit v různých barvách, žádejte tzv. RGB pásky. Jestliže preferujete běžné pásky svítící bílým světlem, ujasněte si, zda budete chtít čistě bílé světlo anebo světlo s odstínem teplým, nebo studeným. O intenzitě světla informuje tzv. světelný tok uváděný v jednotce lumen (lm). Platí, že čím více má páska lumenů, tím více svítí.

Volba příslušenství

Pro zprovoznění LED pásky je zapotřebí zdroj o napětí 12 V. Zdroj o vhodném příkonu určíte podle hodnoty příkonu pásky (udává se ve W/m) a počtu metrů pásky, jež budete zdrojem napájet. Lepší je pořídit zdroj výkonnější resp. počítat s rezervou min. 10­-15%! LED pásky jsou samolepící. A proto je nutné zajistit u nich odvod tepla, musí se buď přilepit na vhodný povrch (kov) anebo k nim pořídit hliníkové profily.

Instalace LED pásek

Když máme k dispozici pásky a potřebné příslušenství, můžeme začít s instalací. Pokud je třeb upravíme délku pásek, můžeme ho buď stříhat obyčejnými nůžkami. Co se týká upevnění pásek, lepíme je buď přímo ke vhodnému, rovnému a čistému povrchu zajišťujícímu chlazení pásek nebo ho umístíme do hliníkových lišt pro LED pásky. Lišty lze jednoduše nalepit, popřípadě přišroubovat k vybranému podkladu a nasadit na ně difuzory.

Proč kvalitní LED

 

Kvalitní LED osvětlení je skvělá volba jak do komerčních prostor, tak domácností. Čím dál více domácností přechází na LED technologii. Ukažme si proč tomu tak je:

LED žárovky mají přibližně desetkrát větší účinnost než žárovky „klasické“, takže jsou vhodné jak do interiéru, tak i ven.

Jde o výhodnou variantu., pokud chceme svítit šetrně, je jasnou variantou  LED osvětlení, které se zcela nepochybně postupem času vyplatí. Při pořízení sice zaplatíme více, to nám ale vynahradí extrémně dlouhá životnost a nižší výdaji za energie!

Doma i na zahradě můžeme použít i další LED osvětlení. Mezi velmi oblíbené patří například LED pásky, které se hodí jak nad kuchyňskou linku, k osvětlení ploch, ale využití mají i v exteriérech.

S LED žárovkami můžete světlo opakovaně vypínat a zapínat a jeho výhodou je to, že se velmi rychle rozsvěcí.

Pokud si rádi hrajete s barvou světla, LED osvětlení se nejedná o problém. K dispozici totiž máte velké barevné spektrum.

Už existuje i solární LED osvětlení. To se v průběhu dne nabíjí a přes noc svítí.

Jak je už zmíněno výše, pásky, žárovky a další svítidla sice nepatří k nejlevnějším, i tak ale můžeme při jejich nákupu ušetřit, díky nižší spotřebě energie.