Vzhledem k opatřením je naše kamenná prodejna otevřená pouze pro velkoobchod.

Rady a tipy

Jak zjistíte požadovaný výkon světel?

Celkový potřebný výkon LED osvětlení v jedné místnosti vydělíme počtem světel, která do ní chceme nainstalovat. Pokud byste chtěli jen 2 LED světla a výkon by měl být celkem 60W stačí to pouze vydělit 2 a vyjde vám, že jedno světlo má mít 30W.

OBÝVÁK

Obývací pokoj je místo kde chcete navodit příjemnou atmosféru, takže nemusíte mít příliš výkonná světla. Proto do něj dejte spíše osvětlení o poměrném výkonu 2-3W/m2.

Pokud máte obývací pokoj o velikosti 20 m2, budete do něj potřebovat celkem 40-60W. A opět zaleží, kolik světel do něj chcete umístit.

LOŽNICE

Ložnice už není jen na spaní. Naše domovy častokrát bohužel nemívají samostatnou šatnou, tudíž v ložnici potřebujeme dostatečně výkonné světlo, abychom i rozespalí byli schopni rozpoznat, které ponožky k sobě patří. Proto do ní určitě dejte světla o výkonu 2-3W/m2. Pokud máte například ložnici o rozloze 20 m2, měli byste tam mít osvětlení s výkonem mezi 40 až 60 W.

Chodby osvětlete výkonem 1-2W/m2. Do delších chodeb pak umístěte více menších LED světel za sebe v pravidelném rozestupu.

PRACOVNA

To v pracovně je nutné mít osvětlení, pod kterým jen tak něco nepřehlédnete. K tomu, abyste se zde mohli za dostatečně koncentrace, doporučujeme  osvětlení s  výkonem 2-4W/m2.

Do pracovny s rozlohou 5 metrů čtverečních bychom tak zvolili LED světla o celkovém výkonu 10-20W. Konkrétní wattáže jednotlivých LED svítidel byste si opět zjistili z počtu požadovaných LED světel.

WC A KOUPELNA

V koupelně by nemělo chybět jasné světlo, pod nímž snadno objevíme veškeré naše nedokonalosti, ale zároveň dostatečně příjemné světlo, které by pro rozespalé oči nepředstavovalo krutý šok. Z těchto důvodů na záchod a do koupelny dávejte spíše 2-3W/m2.

Osvětlení dětského pokoje

Čemu je dobré věnovat  pozornost při výběru světel?

ODPOLEDNE A VEČER

V dětském pokoji, stejně jako na žádném jiném místě, není hlavní světlo určené pro osvětlení celého prostoru. Světlo může pomoci při vytváření bloků celé místnosti, jako například místo pro oblíbené hračky, nebo psací stůl. Stropní svítidlo by nemělo oslňovat ležící dítě, takže v tomto případě jsou užitečná svítidla se stínidly. Lampička na nočním stolku, která před spaním osvětluje knihu, většinou předčítanou rodičem, by měla mít takovou teplotu a jas, aby tělo dítěte ztlumilo a připravilo na spánek.

V NOCI

Batolata nerada usínají v úplné tmě. Jsou ráda, když ví, že je tam malé světýlko, díky kterému vidí i při probuzení během noci. K tomu jsou určené malé lampičky do zásuvek, které příjemným světlem doprovází dítě při spánku.

I když děti rády spí se světlem, tak v noci je v pokoji tma. Malá lampička s pohybovým čidlem, nebo LED pásek namontovaný pod rámem postele bude naprosto ideální. Malé množství světla postačí k odvrácení strachu a pomáhá dostat se ke dveřím.

OSVĚTLENÍ PRO ŠKOLÁKY

Nejdůležitější je mít správně osvětlenou pracovní desku stolu. Dítě by mělo mít dostatek přirozeného i umělého světla pro práci. Právě proto je dobré umístit stůl k oknu, nejlépe pod něj. Dát na něj lampičkou s dostatečnou svítivostí, který zvládne nahradit denní světlo. Je zde mnoho variant lampiček, mezi kterými si můžete vybírat.

Retro LED žárovky

Pokud jste za poslední rok navštívili obchody s LED osvětlením, tak jste jistě viděli i  žárovek, které vypadají jako ty, které sestrojil Edison. Díky tomu i název "Edisonky".

Tento trend se netýká jen žárovek. Je to pod žánr sci-fi, takže se zde objevuje mnoho ozubených koleček, trubek, kůže a mědi. Konkrétně v bytových doplňcích je steam punk velmi moderní a dokáže zútulnit i sebestudenější prostory. 

Edisonky vypadají skvěle ve všech obytných či komerčních prostorech. K takové žárovce už není třeba přidávat nic výrazného nebo složitého. Kovový lustr, který vypadá, jako pár pospojovaných drátů, bude s retro LED žárovkou vypadat famózně.

Dobře vypadají hlavně, když jich je více pohromadě. Například nad kuchyňským ostrůvkem, nebo jídelním stolem. Určitě zkuste experimentovat s tvary žárovek, střídejte je. Když vás omrzí, stačí mezi sebou žárovky proházet a lustr je jako nový. Na Vánoce přidáte nějakou dekoraci a opět budete mít lustr s jedinečnou atmosférou. 

Tento typ žárovky se opravdu drží svého originálního vzhledu, co to jen jde. Dají se sehnat jen v teplém provedení. Nemusíte se bát ani o svítivost. Díky LED technologii jsou tyto retro žárovky schopné osvítit prostor stejně, jako by to zvládla normální LED žárovka se stejným vyzařovacím úhlem. 

Vestavné osvětlení

Osvětlení je jedním z nejzásadnějších prvků každého domu, nebo bytu. Bez něj by se interiér ponořil do temnoty po západu slunce. Naštěstí individuální vybavení dodává správné světlo, které umožňuje jakoukoli aktivitu. Při výběru osvětlení byste měli věnovat pozornost i zápustným svítidlům.

ZÁPUSTNÁ STROPNÍ 

To, co odlišuje vestavná svítidla je jejich minimalismus. Takové výrobky jsou ve formě bodovek. Zapojení a místo připojení  elektrické instalaci je úplně skryto. Každopádně je třeba si říct, že instalace tohoto typu vyžaduje  plánování a přípravu, než se budeme zabývat dokončením místnosti, později už by to nebylo tak snadné.

Zápustná svítidla se nejčastěji používají pro montáž do stropu. Zprvu se může zdát, že nejsou zajímavou alternativou k designovým lustrům nebo  elegantním stropním svítidlům. Vestavěná stropní svítidla by se měla používat hlavně při plánování sádrokartonového stropu. Můžeme je uspořádat tak jak nám to bude vyhovovat.

Dají se použít i v koupelně, pokud si vyberete ty, které jsou dostatečně chráněny před vlhkostí (alespoň IP44).

VESTAVĚNÉ PANELY

Pro osvětlení místnosti v mnoha případech používáme stropní osvětlení. Zápustná svítidla, která se montují do stropu, jsou  také vhodné pro montáž přímo do stěny.

Mezi ně patří velice oblíbené LED panely. Taková svítidla jsou ideální pro osvětlení všech místností. Díky mléčnému krytu poskytují rozptýlené světlo, které je příjemné pro oči. Lze si vybrat teplotu barvy, velikost a tvar, tak aby sedělo přímo do daného pokoje. 

 

PROČ je LED osvětlení funkční i v zimě?

Spálili jste se někdy při náhlé výměně žárovky?

Tradiční osvětlení vyžaduje  teplo jak k zapnutí, tak k svícení. To je důvodem jejich okamžitého zahřátí na vysokou teplotu.

Zatímco některá z klasických svítidel nemusí v mrazech vůbec fungovat, tak LED osvětlení nezastaví žádné počasí. Proč jsou LED světla tak dobrá?

LED osvětlení potřebuje naprosté minimum tepla, tudíž funguje i za chladného počasí. Nezávislost jeho fungování na teple také umožňuje 100% svícení hned po zapnutí. Jeho konstrukce pak zajišťuje  odolnost a schopnost zvládnout rychlé teplotní změny.

Klasické žárovky a ostatní užívaná světla přemění maximálně 15 % z přiváděné energie na světlo. Z největší pravděpodobností se energie mění na nevyžádané teplo. LED osvětlení má až 85% účinnost při přeměně na světlo, takže i když vytváří drobné zbytkové teplo, tak LED světla obsahují chladič, který toto teplo minimalizuje na velmi bezpečnou úroveň.

Správné fungování a dlouhou životnost LED osvětlení ovlivňuje teplota.

LED světla mohou prozářit každý exteriér.

Osvětlení koupelny

ROZVRŽENÍ SVĚTEL

Bez ohledu na to, zda se jedná o menší či větší koupelnu, je zapotřebí naplánovat několik základních světelných bodů. Logicky, čím je koupelna větší, tím je zapotřebí mít více světelných zdrojů. Dobře osvětlená koupelna usnadní každodenní život a bude se zdát prostornější. Pokud  vybíráme černé nebo hnědé dlaždice, budeme potřebovat více světla. Při plánování osvětlení koupelny stojí také zvážit počet a velikosti zrcadel, které ovlivní celkový dojem.

HLAVNÍ SVĚTLO

Světlo umístěné centrálně na stropě nahrazuje přirozené světlo, což je velice důležité, pokud koupelna nemá okna. Hlavní osvětlení nemá za úkol osvětlit všechny kouty, ale má zvýšit komfort, a také dojem čistoty. Světlo kromě své funkční role může být i dekorativním prvkem koupelny. Jako obecné osvětlení je dobré používat nenápadná stropní svítidla, jako jsou LED panely.

OSVĚTLENÍ ZRCADLA

Kromě hlavního osvětlení je nutné také dobře osvětlit zrcadlo. Úkolem osvětlení není, aby perfektně vypadalo jen zrcadlo, ale správně osvětlilo naši siluetu. Zdroje světla by měly být nainstalována tak, aby byla postava rovnoměrně osvětlena. Nejvhodnější barva světla je denní bílá, která se blíží nejvíce přirozenému světlu venku. Je to důležité, když si děláme make-up. Nejlepší osvětlení je pomocí světel umístěných po stranách zrcadla, k tomu se dají využít LED pásky. 

PROSTORY S VYSOKOU MÍROU VLHKA

Stále častěji se instalují světla do sprchového koutu nebo v okolí vany. Tento typ osvětlení je moderní a dodá koupelně další rozměr.

Využití LED pásek

VYUŽITÍ LED PÁSEK

Při výběru LED pásky je nezbytné zohlednit místo, kam ji budete instalovat. LED pásky se totiž dělí na pásky bez krytí, které nejsou odolné proti vniknutí vody, a dražší voděodolné označované jako pásky s krytím. V případě instalace pásek ven nebo do prostředí, kde by mohly přijít do kontaktu s vodou, je nutno pořídit variantu s krytím. Pokud máte zájem o dekorativní barevné LED pásky, jež mohou svítit v různých barvách, žádejte tzv. RGB pásky. Jestliže preferujete běžné pásky svítící bílým světlem, ujasněte si, zda budete chtít čistě bílé světlo anebo světlo s odstínem teplým, nebo studeným. O intenzitě světla informuje tzv. světelný tok uváděný v jednotce lumen (lm). Platí, že čím více má páska lumenů, tím více svítí.

Volba příslušenství

Pro zprovoznění LED pásky je zapotřebí zdroj o napětí 12 V. Zdroj o vhodném příkonu určíte podle hodnoty příkonu pásky (udává se ve W/m) a počtu metrů pásky, jež budete zdrojem napájet. Lepší je pořídit zdroj výkonnější resp. počítat s rezervou min. 10­-15%! LED pásky jsou samolepící. A proto je nutné zajistit u nich odvod tepla, musí se buď přilepit na vhodný povrch (kov) anebo k nim pořídit hliníkové profily.

Instalace LED pásek

Když máme k dispozici pásky a potřebné příslušenství, můžeme začít s instalací. Pokud je třeb upravíme délku pásek, můžeme ho buď stříhat obyčejnými nůžkami. Co se týká upevnění pásek, lepíme je buď přímo ke vhodnému, rovnému a čistému povrchu zajišťujícímu chlazení pásek nebo ho umístíme do hliníkových lišt pro LED pásky. Lišty lze jednoduše nalepit, popřípadě přišroubovat k vybranému podkladu a nasadit na ně difuzory.

Proč kvalitní LED

 

Kvalitní LED osvětlení je skvělá volba jak do komerčních prostor, tak domácností. Čím dál více domácností přechází na LED technologii. Ukažme si proč tomu tak je:

LED žárovky mají přibližně desetkrát větší účinnost než žárovky „klasické“, takže jsou vhodné jak do interiéru, tak i ven.

Jde o výhodnou variantu., pokud chceme svítit šetrně, je jasnou variantou  LED osvětlení, které se zcela nepochybně postupem času vyplatí. Při pořízení sice zaplatíme více, to nám ale vynahradí extrémně dlouhá životnost a nižší výdaji za energie!

Doma i na zahradě můžeme použít i další LED osvětlení. Mezi velmi oblíbené patří například LED pásky, které se hodí jak nad kuchyňskou linku, k osvětlení ploch, ale využití mají i v exteriérech.

S LED žárovkami můžete světlo opakovaně vypínat a zapínat a jeho výhodou je to, že se velmi rychle rozsvěcí.

Pokud si rádi hrajete s barvou světla, LED osvětlení se nejedná o problém. K dispozici totiž máte velké barevné spektrum.

Už existuje i solární LED osvětlení. To se v průběhu dne nabíjí a přes noc svítí.

Jak je už zmíněno výše, pásky, žárovky a další svítidla sice nepatří k nejlevnějším, i tak ale můžeme při jejich nákupu ušetřit, díky nižší spotřebě energie.

Jaké osvětlení do fitness centra?


Sály a posilovna

V těchto prostorech je třeba mít velké množství světel. Nejlepší variantou je venkovní světlo, nejlepší je mít co nejvíce oken. Pokud nemáte dostatek venkovního světla, nebo máte otevřeno až do pozdních večerních hodin, potřebujete kvalitní osvětlení.

Určitě vám nedoporučujeme halogenové, či klasická světla. Volte LED světelné zdroje, které zajistí dlouhou životnost a kvalitní osvětlení.

Důležitá je vysoká svítivost, CRI, ale také na vhodnou teplotu světla. Nejlepší je volit teplotu barev 5000K a více, Důležité je aby všechna světla měla stejnou chromatičnost. Různobarevné světelné zdroje vedle sebe jsou rušivé pro lidské oko.

Místnosti pro aerobní cvičení a relaxaci 

Zde jsou lekce od aerobiku, přes spinning, jógu či zumbu. V těchto prostorech je velmi důležité přizpůsobivé světlo, které můžete ztlumit, či plně rozsvítit. Je známo, že čím více pohybu, tím více světla má být. Nebojte se použít LED pásky. Hlavní světla by se měla odvíjet hlavně podle velikosti místnosti a výšky stropu. Zde bychom se nevyhýbali vestavných LED panelů. Světlo je zapuštěno do stropu a nepřekáží.

Šatny

Proč právě šatny? Je to další bod, který vede ke spokojenosti zákazníků, především zákaznic. Je důležité zvolit osvětlení s vysokým CRI, nejlépe okolo 90, a hlavně dejte pozor na teplotu. U tohoto využití světla je vhodnější použít denní odstín světla, držte se tedy rozmezí 4000-5500K, to jsou ideální podmínky jak pro focení, tak například i pro líčení.

Kvalitní LED žárovky

Patříte mezi lidi, kteří vyměňují klasické žárovky za LED postupně? 

V nepřeberném množství výrobců LED osvětlení, je těžké se zorientovat. Produktů je velké množství, a jejich ceny jsou velmi rozmanité. Záleží na poměru cena, kvalita. Jak lze poznat, kdy dostáváte za své peníze kvalitní LED žárovky?

Záleží na:

  • Kvalitní prodejce
  • Prodejce s kamennou prodejnou v ČR
  • Druh čipu
  • Typ těla žárovky

 

Je dobré znát alespoň některé technické parametry, abychom si dokázali udělat obrázek o tom, zda cena není příliš vysoká a žárovka svou kvalitou odpovídá požadované ceně.  

Jedná se například o vyzařovací úhel, účinnost, životnost (v počtu hodin) a počet spínacích cyklů. U prvního zmíněného parametru, vyzařovacího úhlu.  Průměrná životnost se pohybuje kolem 50 000 hodin, informaci si vždy ověřte u více zdrojů, nebo se zeptejte prodejce. To samé platí u počtu spínacích cyklů.  

Pro vaši spokojenost, je důležité si upřesnit, jaký tvar žárovky chcete, jakou bude mít patici a wattáž. Dále je i kde bude žárovka umístěna, od toho so odvíjí teplota světla, která se označuje v kelviny (K). 

  • Teplá bílá okolo 3000K
  • Denní bílá okolo 4500K
  • Studená bílá okolo 6000K

 

Velmi důležité je vybírat i podle vyzařovacího úhlu, žárovka samozřejmě nemůže mít úhel vyzařování 360°. Pokud je tato hodnota někde uvedena jedná se jen o marketingový tah. Čím menší máme úhel, tím víc bude světlo svítit do jednoho bodu a nerozprostře se na větší plochu.

Stránka 1 z 2 - 18 položek celkem

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.