Rady a tipy , Strana 2
Sály a posilovna
V těchto prostorech je třeba mít velké množství světel. Nejlepší variantou je venkovní světlo, nejlepší je mít co nejvíce oken. Pokud nemáte dostatek venkovního světla, nebo máte otevřeno až do pozdních večerních hodin, potřebujete kvalitní osvětlení.
Určitě vám nedoporučujeme halogenové, či klasická světla. Volte LED světelné zdroje, které zajistí dlouhou životnost a kvalitní osvětlení.
Důležitá je vysoká svítivost, CRI, ale také na vhodnou teplotu světla. Nejlepší je volit teplotu barev 5000K a více, Důležité je aby všechna světla měla stejnou chromatičnost. Různobarevné světelné zdroje vedle sebe jsou rušivé pro lidské oko.
Místnosti pro aerobní cvičení a relaxaci
Zde jsou lekce od aerobiku, přes spinning, jógu či zumbu. V těchto prostorech je velmi důležité přizpůsobivé světlo, které můžete ztlumit, či plně rozsvítit. Je známo, že čím více pohybu, tím více světla má být. Nebojte se použít LED pásky. Hlavní světla by se měla odvíjet hlavně podle velikosti místnosti a výšky stropu. Zde bychom se nevyhýbali vestavných LED panelů. Světlo je zapuštěno do stropu a nepřekáží.
Šatny
Proč právě šatny? Je to další bod, který vede ke spokojenosti zákazníků, především zákaznic. Je důležité zvolit osvětlení s vysokým CRI, nejlépe okolo 90, a hlavně dejte pozor na teplotu. U tohoto využití světla je vhodnější použít denní odstín světla, držte se tedy rozmezí 4000-5500K, to jsou ideální podmínky jak pro focení, tak například i pro líčení.
Patříte mezi lidi, kteří vyměňují klasické žárovky za LED postupně?
V nepřeberném množství výrobců LED osvětlení, je těžké se zorientovat. Produktů je velké množství, a jejich ceny jsou velmi rozmanité. Záleží na poměru cena, kvalita. Jak lze poznat, kdy dostáváte za své peníze kvalitní LED žárovky?
Záleží na:
- Kvalitní prodejce
- Prodejce s kamennou prodejnou v ČR
- Druh čipu
- Typ těla žárovky
Je dobré znát alespoň některé technické parametry, abychom si dokázali udělat obrázek o tom, zda cena není příliš vysoká a žárovka svou kvalitou odpovídá požadované ceně.
Jedná se například o vyzařovací úhel, účinnost, životnost (v počtu hodin) a počet spínacích cyklů. U prvního zmíněného parametru, vyzařovacího úhlu. Průměrná životnost se pohybuje kolem 50 000 hodin, informaci si vždy ověřte u více zdrojů, nebo se zeptejte prodejce. To samé platí u počtu spínacích cyklů.
Pro vaši spokojenost, je důležité si upřesnit, jaký tvar žárovky chcete, jakou bude mít patici a wattáž. Dále je i kde bude žárovka umístěna, od toho so odvíjí teplota světla, která se označuje v kelviny (K).
- Teplá bílá okolo 3000K
- Denní bílá okolo 4500K
- Studená bílá okolo 6000K
Velmi důležité je vybírat i podle vyzařovacího úhlu, žárovka samozřejmě nemůže mít úhel vyzařování 360°. Pokud je tato hodnota někde uvedena jedná se jen o marketingový tah. Čím menší máme úhel, tím víc bude světlo svítit do jednoho bodu a nerozprostře se na větší plochu.
Bazén je a třešničkou na dortu pokud máte svůj dům. Bazén je místem k relaxu a když je osvětlený můžeme ho využívat i v noci. Osvětlení bazénu s LED světly, je momentálně nejúspornější variantou.
Osvětlení vypadá dobře a vytváří příjemnou atmosféru.
LED světla mají tyto výhody:
- Dlouhá životnost
- Nízká spotřeba energie
- Bílé světlo
- Nízká údržba
- Žádné ohřev ve vodě
Nová LED podporují změnu barvy. S generací RGB osvětlí, váš bazén stylově nasvítíte. Díky řídicí jednotce lze také LED světel ovládat dálkovými ovladači.
Kvalita je důležitá
Abyste se vyvarovali nepříjemným situacím s podvodními světly nižší kvality, vybírejte do bazénu nejlépe značkové reflektory, které máme v nabídce. Toto jsou jejich parametry, které musí splňovat:
- Voděodolné (např.IP68)
- Vzduchotěsné
- Odolné proti chloru
Usínáte s knížkou, nebo studijními materiály v posteli? Pokud nechcete škodit svým očím, měli byste si na čtení správně posvítit.
Světlo je velmi důležité. Je spojeno s našimi životy od samého začátku. S příchodem elektřiny si můžeme pohodlně za pomocí lamp, lustrů a žárovek prodlouží den. Díky tomu si můžeme po večerech číst a ponocovat.
Světlo na čtení:
Barva světla je důležitá pro večerní čtení. Barva se udává v Kelvinech (K)čím je počet K vyšší tím studenější světlo je a naopak.
Každému z nás vyhovuje jiná barva (teplota) světla a tak je dobré, když si lampičku můžete stmívat a měnit si podle potřeby i teplotu barvy. Světlo by mělo být příjemné, a tím pádem by nemělo kazit vaše oči. Na čtení vám bohatě postačí okolo 300 lumenu, u dětí by to mělo být zhruba kolem 500 lumenu.
Rádi v garáži opravujete auto nebo motorku, ale nemáte tam dost světla? V tomto článku vám povíme něco o tom, jak osvětlit
V garáži je důležité mít jak hlavní osvětlení, tak bodová světla, hlavně pokud ji používáte jako dílnu. Vzhledem k tomu, že je tento prostor nejčastěji bez přirozeného světla a vyžaduje dobré osvětlení.
OSVĚTLENÍ PRACOVNÍ PLOCHU V GARÁŽI?
Hlavní osvětlení se snímačem pohybu bude přínosné, ale nebude stačit, pokud zde máte pracovní plochu. Dobré je použít bodové osvětlení. Hlavní je, aby světlo nevytvářelo velké stíny, které jsou při práci nežádoucí.
MIMO GARÁŽ
Dobré je umístit světla s pohybovým čidlem na vnější stranu garážových vrat. Díky tomu bez problémů budete schopni v noci zaparkovat. Na to jsou vhodná venkovní světla, která fungují za každého počasí. Vhodná jsou nástěnná venkovní světla, tak i vestavná zemní světla, která můžete dát třeba podél příjezdové cesty.
Máme vícero druhů LED pásků, nejčastěji se používají jednobarevné. Jejich napětí je 12V, 24V a 230V. Teplota světla je:
- Teplá bílá
- Neutrální bílá
- Studená bílá
RGB pásky
Jsou charakteristické tím, že mají širokou paletu barev, které za pomoci ovladače můžeme kombinovat a přepínat. Jejich napětí je stejné jako u jednobarevných. Bílou barvu na tomto pásku vytvoříme tak, že rozsvítíme všechny tři barvy. Tato bílá je lehce do modra.
RGBW pásky
Tyto pásky mají jako RGB tři barvy ale navíc zde máme samostatnou bílou.
Máme tedy možnost vybírat ze tří variant těchto pásků:
- RGBW s teplou bílou
- RGBW s neutrální bílou
- RGBW se studenou bílou
CCT pásky
Tento pásek umožňuje nastavit si teplotu bílé barvy. To jde udělat pomocí ovladače, ten dáme mezi zdroj a pásek. Na pásku jsou dva typy diod, teplá a studená bílá. Ovladačem je můžeme stmívat, zapínat i vypínat, nezávisle na sobě.
Osvětlení do obytného vozu. V poslední době se rozmohl trend udělat si svou obytnou dodávku, a my Vám rádi poradíme, jaké LED světlo je pro Vás nejvhodnější.
Samozřejmě zde máme různé sady, které se dají sehnat. Bohužel nejsou vždy tak kvalitní, jak by měly být. Je tedy lepší koupit tyto věci jednotlivě.
A co všechno budete potřebovat, na instalaci?
Materiál:
- LED pásek 12V (teplá bílá)
- Profily s difuzorem
- Napájecí kabel
- Zdroj
- Vypínač
JAK NA TO?
Pásek vlepíme do profilu a na jedné straně ho připájíme k napájecím kabelům. Ty následně připojíme ke zdroji a propojíme ho vypínačem.
Důležité je zkontrolovat že máme kabely správně zapojené. Pokud je prohodíme, pásek nám nezačne svítit. Na lištu nacvakneme difuzor, poté lištu upevníme na požadované místo. Lze ji upevnit buď přišroubováním, nebo nalepením. Jednodušší způsob je ji nalepit s pomocí vysokopevnostního lepidla, ušetříte si tím spoustu práce a z naší vlastní zkušenosti víme, že to bude držet.
Pokud si nebudete jistí, stačí nám napsat a mi Vám rádi poradíme.
Pásky stříháme jen na místě kde je symbol nůžek mezi kontakty, v žádném případě ho nestříhejte jinde. Čipy jsou na pásku umístěny po skupinkách a je zapotřebí nechat je pohromadě aby LED pásek svítil.
Když máte takto připravený pásek, je možné k němu napájet kabely.
Na obyčejném pásku je plus a mínus, u RGBW máme čtyři kabely R (červený), G (zelená), B (modrá) a plus (černá). Dobré je si pořídit barevné kabely pro jistotu správného zapojení.
Akvaristé řeší, jak dlouhodobě osvětlit svá akvária. Největším problémem je vodotěsnost, malý výkon nebo vysoká cena. Přestože existují LED pásky s krytím IP68, tak bohužel, ani ty nejsou vhodné pro osvětlení akvárií, jelikož nejsou stavěné na dlouhodobé svícení a přehřívají se.
Zde pro vás máme pár rad, jak akvárium osvětlit a co na to budete potřebovat.
Co budete potřebovat
- LED pásek, který vyhovuje požadavkům
- Profil s difuzorem a koncovky
- Smršťovací bužírku
- Napájecí kabel, který bude dostatečně dlouhý
- Pro kompletaci budeme ještě potřebovat pájku, silikon a nahřívací pistoli.
Postup je následující:
Pásek vlepíme do profilu a na jedné straně ho připájíme k napájecím kabelům. Koncovky zacvakneme na konci a na profil nasuneme, nebo nacvakneme difuzor.
Na takto připravený profil nasadíme smršťovací bužírku a necháme alespoň 1 cm na každé straně přečnívat. Bužírku nahřejte po celé délce, dokud se nesmrští.
V posledním kroku s pomocí silikonu zalepíte konce lišty pro utěsnění a necháte zatvrdnout.
Využívání LED světel je při pěstování rostlin čím dál tím více populární. Hlavním důvodem je snížení nákladů na energii.
Pokud mají rostliny nedostatek světla, zpomaluje se jejich růst a může docházet k poruchám vývoje. LED osvětlení nám zajistí zdravý vývoj rostlin a prodlouží se i doba květu.
Na správný růst má vliv vlnová délka světla, kterou rostlina využije při fotosyntéze. Doporučovaná doba osvětlení je okolo 12-ti hodin. LED osvětlení se často používá pro pěstování rostlin ve sklenících i v domácnostech.
LED pásek je možné dát do podhledů, tudíž v interiéru nejsou rušivým prvkem. Pro podporu pěstování rostlin upřednostňujeme LED pásek z řady GROW, který má správnou vlnovou délku světla.